502 Görüntülenme
Prestij
8.5 IMDB Puanı

Prestij

(The Prestige)
Kategori
Senaryo Jonathan Nolan, Christopher Nolan, Christopher Priest
Ödüller 2 Oscar Adaylığı. 6 ödül & 45 adaylık. total
Prestij Konusu ve Oyuncuları

Yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı 2006 yapımı bu film yayınlandığı dönemde ve hatta şu an bile ciddi anlamda inşaları şaşırtan ve sarsan bir yapıya sahiptir. Başrollerinde Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine ve Scarlett Johansson yer almaktadır. Prestij filminin senaryosu ise yönetmen Christopher Nolan’ın ve kardeşi olan Jonathan Nolan birlikte yazmışlardır. Prestij, Christopher Priest’in aynı isimli eserinden sinemaya uyarlanmıştır.

Prestij Konusu

Prestij filmi eskiden çok iyi dost olmalarına rağmen birbirleriyle düşman haline gelmiş olan iki tane sihirbazın öyküsüne yer vermektedir. Robert Angier ve eşi olan Julia McCullough ile Alfred Borden çok yakın arkadaşlar olmalarının yanı sıra bir sihirbazın yanında çırak olarak çalışmaktadırlar. Robert’in eşinin ölümü üzerine ikili düşman haline gelir çünkü Robert bu durumdan Alfred’in suçlu olduğunu düşünmektedir. Bu iki sihirbazın birbirine düşman kesilmesi ve sürekli olarak birbirlerini sabote etmeleri sonucunda ortaya birbirini takip edecek olan trajik olaylar hadiseleri çıkmaya başlayacaktır.

Prestij Oyuncuları

Birbirinden iyi oyuncuları yer alığı Prestij filmindeki oyuncu performansları ve sihirbazların birbirinden nefret etmelerinin harika bir şekilde yansıtılması tamamen oyuncu performansı ile alakalıdır. Biz de bu yazımızın devamında sizler için oyuncuları listeledik.
Hugh Jackman “Robert Angier”
Tam adı Hugh Michael Jackman olan başarılı oyuncu 12 Ekim 1968 tarihinde Avustralya’nın Sydney kentinde dünyaya gelmiştir. Şu an da 54 yaşında olan oyuncumuz, 22 yıldır oyunculuk kariyerine devam etmektedir. Bu kadar yıl içerisinde toplamda 43 dizi - filmde boy gösteren başarılı oyuncu Prestij filminde ise Robert Angier karakterine hayat vermektedir. Eski sihirbaz arkadaşı Alfred Borden’ı eşinin ölümünden sorumlu tutan ve bundan dolayı da onu mağlup etmek amacıyla çeşitli numaralar öğrenen Robert Angier, eşinin intikamını almak aynı zamanda da Alfred’den daha zeki ve iyi bir sihirbaz olduğunu göstermek amacıyla hareket etmektedir.
Christian Bale “Alfred Borden”
Tam adı Christian Charles Philip Bale olan başarılı oyuncu 30 Ocak 1974 tarihinde İngiltere’nin Pembrokeshire şehrinde dünyaya gelmiştir. Uyruğu ABD’ye dayanıyor olsa da kendisi İngiltere doğumludur. Günümüzde 48 yaşında olan oyuncu, 35 yıldır oyunculuk yapmaktadır. Bu 35 yıl içerisinde ise toplamda 46 dizi – film sığdırmayı başarmıştır Prestij filminde ise Robert Angier’ın eşini öldürmekle suçlayıp düşman kesildiği sihirbaz olan Alfred Borden karakterine hayat vermektedir. Yapmış olduğu bir hareket ile dönemin en iyi sihirbazı haline gelen Alfred, olayların trajik bir şekilde ilerlemesine göz yummuştur.
Michael Caine “Cutter”
Yönetmen Christopher Nolan’ın çekmiş olduğu çoğu filmde görev alan tecrübeli oyuncu Michael Caine 14 Mart 1933 yılında Londra’da dünyaya gelmiştir. 89 yaşında olan başarılı oyuncu 61 yıllık kariyerine 70 tane dizi - film sığdırabilmeyi başarmıştır. Prestij filminde ise Robert Angier’ı bir yandan dizginlemeye çalışsa da ona yardım eden ve gösterilerini ayarlayan Cutter karakterini canlandırmıştır.
Scarlett Johansson “Olivia”
Tam adı Scarlett Ingrid Johansson olan 22 Kasım 1984 New York doğumlu başarılı oyuncumuz şu anda 38 yaşındadır. Güzelliğiyle gündeme gelmesinin yanı sıra oldukça harika bir oyuncu olan Scarlett Johansson 28 yıllık oyunculuk kariyerine toplamda 62 tane dizi – film sığdırmayı başarmıştır. Prestij filminde ise önce Robert Angier’ın kadın yardımcısı rolüne hayat vermiş ancak daha sonrasında Robert’ın kendisine kötü davranmasından kaynaklı olarak düşmanı olan Alfred Borden’ın yardımcılığını yapmıştır.

Prestij Merak Edilenler

Filmin Adı: Prestij
Filmin Orijinal Adı: The Prestige
Yönetmen: Christopher Nolan
Yapımcı: Christopher Nolan ve Emma Thomas
Senarist: Christopher Nolan ve Jonathan Nolan
Eser: Christopher Priest’in Prestij Adlı Romanından
Film Müzikleri: David Julyan
Dağıtıcı Şirket: Warner Bros. Pictures
Filmin Türü: Gerilim, Dram
Vizyon Tarihi: 22 Aralık 2006
Ülke: Birleşik Krallık ve ABD
Dil: İngilizce
Filmin Süresi: 2 Saat 8 Dakika
Bütçe: 40 Milyon Dolar
Hasılat: 110 Milyon Dolar
IMDB: 7,8

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın