154 Görüntülenme
3 APTAL
8.4 IMDB Puanı

3 APTAL

(3 Idiots)
  • Yapım Yılı
  • Ülke
  • Film Süresi 170 dakika
Kategori
Yönetmen
Senaryo Abhijat Joshi, Rajkumar Hirani, Vidhu Vinod Chopra
Ödüller 66 ödül & 30 Adaylık.
3 APTAL KONUSU VE OYUNCULARI

3 Aptal filmi bizlere insanların yetenek ve arzularına göre bölüm seçmesi ve bu bölümde kendini geliştirmenin gerekliliğini anlatmıştır. Ayrıca film eğitim sistemini de oldukça iyi bir şekilde eleştirmiştir. Bu film ünlü Bollywood oyuncusu Aamir Khan’a aittir. Aamir Khan ile birlikte başrolü paylaşan diğer isimler ise Ranganathan Madhavan ve Sharman Joshi’dir.
3 APTAL KONUSU

3 Aptal filmi mühendislik bölümü okuyan üç gencin arkadaşlık hikayesini anlatmaktadır. Heyecan verici bir film olmasının yanında sizi duygulandıracak sahneleri de olmaktadır. Rancho makinelere oldukça ilgili ve yetenekli bir mühendis adayı olduğu için bu bölümü seçmiştir. Raju ailesini fakirlik ve sefaletten kurtarmak için, Farhan ise ailensin baskısı ile bu bölümü seçmiştir. Üniversite hayatının sonuna kadar birbirini bırakmayan bu üçlü mezun olduklarında da birbirlerini bırakmazlar. Çok iyi bir arkadaşlık sürdüren bu üçlü ileri zamanda Rancho’dan haber alamaz ve yeni bir maceraya başlarlar.

3 APTAL OYUNCULARI

3 Aptal filminde başrol oyunculuğunu üç oyuncu paylaşmakta ve üçü de gayet iyi bir şekilde görevini yerine getirmektedir. Özellikle usta oyuncu Aamir Khan’ın gösterdiği oyunculuk performansı çok beğeni almıştır.
Aamir Khan "Rancho"
14 Mart 1965 de doğan Aamir Khan Hindistan doğumludur. Kendisi film yapımcılığı, film yönetmenliği ve ayrıca kendini tüm dünyaya tanıttığı mahareti olan film oyunculuğu yapmaktadır. 1973 yılında başladığı film oyunculuğu serüvenine günümüzde halen devam etmektedir. 3 Aptal filminde de makinelere ilgi ve yeteneği olan bir genci rol oynamıştır ve oldukça da başarılı bir performans sergilemiştir. Kendisi sosyal hayatında da oldukça bilinen ve tanınan ünlü oyuncu UNESCO tarafından 2011 ve 2014 yıllarında Ulusal Barış Elçisi olmuştur. Kariyeri boyunca tam 51 tane eserin içinde görev almıştır.
Ranganathan Madhavan "Farhan"
1 Haziran 1970 doğumlu Ranganathan Madhavan 3 Aptal filminde Farhan karakterini oynamış ve olağanüstü bir iş çıkarmıştır. 2011 yılında PETA tarafından yılın kişisi olarak ödül almıştır. 2021 de ise Fahri Edebiyat Doktoru derecesine layık görülmüştür.
Sharman Joshi "Raju"
28 Nisan 1979 doğumlu usta oyuncu kariyerine 1999 yılında Vaftiz Annesi filmi ile başlamıştır. 3 Aptal filminde Raju karakterine can veren oyuncu oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş ve IIFA tarafından en iyi yardımcı oyuncu ödülünü almıştır

MERAK EDİLENLER

Filmin Adı: 3 Aptal
Filmin Orijinal Adı: 3 İdiots
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Yapımcı: Vidhu Vinod Chopra
Senarist: Rajkumar Hirani, Vidhu Vinod Chopra, Abhijad Joshi
Film Müziği Bestecisi: Shantanu Moitra, Sanjay Wandrekar, Atul Raninga

Film Türü: Komedi, drama
Gösterim Tarihi: 25 Aralık 2009
Ülke: Hindistan
Dil: Hintçe
Film Süresi: 2 saat 51 dakika
Bütçe: 6.4 milyon dolar
Hasılat: 70 milyon dolar
Dağıtıcı Firma: Reliance Entertainment
IMDB : 8.4

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın