90 Görüntülenme
Dangal
8.3 IMDB Puanı

Dangal

(Dangal)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Piyush Gupta, Shreyas Jain, Nikhil Mehrotra
Ödüller 40 ödül & 36 Adaylık.
DANGAL FİLMİ KONUSU VE OYUNCULARI

Dangal filmi Hindistan sosyal yaşam tarzını eleştiren ya da kadınlara yüklenen kalıtsal düşünceleri eleştiren bir filmdir. Film bu eleştiriyi yaparken spor dallarından birisi olan güreşi kullanmıştır. Kadınların da güreş gibi birçok sporu erkekler gibi yapabildiğini göstermeye çalışmış bir filmdir. Dangal filminde başrolde olan Aamir Khan önderliğinde olmak ile beraber Fatima Sana Shaik ve Sanya Malhotra rol almıştır. Film şimdiye kadar en çok hasılat yapan Hint filmi olarak da dikkat çekmektedir.

DANGAL FİLMİ KONUSU

Dangal filmi, hint uyruklu olan Mahavir Sing Phogat’ın iki kız çocuğu ile beraber yola çıktığı bir maceradan oluşmuştur. Mahavir Sing Phogat kendisi bir güreş hayranı ve güreşçi bir çocuğu olmasını isteyen bir babadır. Hindistan sosyal yapısının getirdiği dayatmalar ile her zaman erkek çocuğu isteyen baba ( bunun nedeni çocuğunun güreşçi olmasını istemesi) iki tane kız evlada sahip olmuştur. Daha sonra baba Mahavir Sing hayallerinden vazgeçmemiş ve iki kız çocuğunu güreşçi yapmaya karar vermiştir. Başta Mahavir’in eşi Daya Shobha Kaur olmak üzere birçok kişinin karşı çıkmasına rağmen bu hayallerinden vazgeçmeyen baba iki kızı ile birlikte etkileyici bir maceraya atılırlar.

DANGAL FİLMİ OYUNCULARI

Dangal filminin oyuncuları başta Aamir Khan olmak üzere Fatima Sana Shaik, Sanya Malhotra ve Sakhsi Tanwar rol almıştır. Yine olduğu gibi usta oyuncu Aamir Khan’ın oyunculuğu dikkat çekmiş ve beğeni ile karşılanmıştır.
Aamir Khan( Mahavir Sing Phogat)
14 Mart 1965 de doğan Aamir Khan Hindistan doğumludur. Kendisi film yapımcılığı, film yönetmenliği ve ayrıca kendini tüm dünyaya tanıttığı mahareti olan film oyunculuğu yapmaktadır. 1973 yılında başladığı film oyunculuğu serüvenine günümüzde halen devam etmektedir. Dangal filminde kendisi güreşe çok yüksek bir ilgi duyan ve güreşçi bir çocuğu olmasını isteyen bir babayı oynamıştır. Aamir Khan bu rolü ile çok sayıda beğeni almıştır. Bu role hazırlanırken role uygun olmak için tam 97 kiloya çıkmıştır . Kendisi sosyal hayatında da oldukça bilinen ve tanınan ünlü oyuncu UNESCO tarafından 2011 ve 2014 yıllarında Ulusal Barış Elçisi olmuştur. Kariyeri boyunca tam 51 tane eserin içinde görev almıştır.

Fatima Sana Shaikh( Geeta Phogat)
Dangal filminde Mahavir Sing Phogat’ın kızı olarak rol alan ve Hint uyruklu olan Fatima Sana Shaikh 11 Ocak 1992 tarihinde dünyaya gelmiştir. Birçok hint filminde oynayan oyuncu kariyerine 1997 yılında 5 yaşındayken çocuk oyuncu olarak Chachi 420’de rol almıştır. 2009 yılında Almanya’Da düzenlenen Bollywood and Beyond festivalinde Hindistan’ın Alman yıldızı ödülünü almıştır. Dangal filmi ile kariyeri zirve noktasına ulaşan Hintli yıldız Dangal filminden sonra da birçok projede görev almıştır.
Sanya Malhotra( Babita Kumari)
Dangal filminde rol alan Sanya Malhotra 25 Şubat 1922 yılında dünyaya gelmiş Hint uyruklu bir oyuncudur. İyi bir oyunculuğun yanında kendisi çağdaş bale ve dans eğitimi de almış ve Hindistan genelinde düzenlenen bir dans programında ilk yüze girme başarısını elde etmiştir. 2016 yılında Dangal filmi ile başlayan oyunculuk kariyerine günümüzde halen devam etmekte ve birçok projede de görev almaktadır.

DANGAL MERAK EDİLENLER

Filmin Adı: Dangal
Filmin Orijinal Adı: Dangal
Filmin Yönetmeni: Nitesh Tiwari
Filmin Yapımcıları: Aamir Khan, Kiran Rao, Siddharth Roy Kapur
Film Senaristleri: Dan Gilroy, Nico Soultanakis, Tarsem Singh
Film Müziği: Pritam
Dağıtıcı Şirket: UTV Motion Pictures
Film Türü: Spor, Drama
Vizyon Tarihi: 23 Aralık 2016
Ülke: Hindistan
Film Süresi: 2 saat 41 dakika
Film Bütçesi: 9.7 Milyon Amerika Doları
Film Hasılatı: 303 Milyon 723 Bin 636 Amerikan Doları
IMDB: 8.3



Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın