120 Görüntülenme
Forrest Gump
8.8 IMDB Puanı

Forrest Gump

(Forrest Gump)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Winston Groom, Eric Roth
Ödüller 6 Oscar Kazandı. 50 ödül & 74 adaylık. total
Forrest Gump Konusu ve Oyuncuları

Forrest Gump, Winston Groom tarafından yazılan ve 1986 yılında yayımlanan aynı isimli kitabın sinemaya uyarlaması olarak karşımıza çıkmaktadır. 1994 yılında çekimleri tamamlanıp vizyondaki yerini alan Forrest Gump filminin yönetmenlik koltuğunda ise Robert Zemeckis bulunmaktadır. Başrol oyuncuları arasında ise Tom Hanks, Robin Wright, Sally Field ve Gary Sinise yer almaktadır. Öğrenme güçlüğü yaşayan bir çocuk olmasına rağmen Forrest Gump’ın oldukça atletik birisi olmasının hikâyesi anlatıla film izlemeye değerdir.

Forrest Gump Konusu

Forrest Gump hem filmin adı hem de başrol oyuncumuz olan Tom Hanks’in canlandırdığı başrol karakterin adıdır. IQ seviyesi düşük bir insan olan Forrest, Jenny isimli bir kadının hayatına girmesiyle birlikte hayatında ilk defa âşık olur. Elvis Presley, Nixon ve J. F. Kennedy gibi Amerikan tarihinin oldukça önemli kişileriyle şans eseri tanışır ve aynı şekilde ne yaptığını hiçbir şekilde bilmeden Vietnam savaşına da gider. Bilmeden yapmaya çalıştığı bunca şeyin ne işe yaradığı ya da ne gibi sonuçlar doğurabileceği hakkında hiçbir fikri yoktur.

Forrest Gump Oyuncuları

Oynadığı her rolde önemli bir fark yaratmayı başaran Tom Hanks, Forrest Gump filminde de harika bir oyunculuk örneği sergilemektedir. Bizler de bu harika filmde oynayan oyuncuları sizler için listeledik.
Tom Hanks “Forrest Gump”
Asıl adı Thomas Jeffrey Hanks olan başarılı oyuncu 9 Temmuz 1956 tarihinde Amerika’da dünyaya gelmiştir. 42 yıllık oyunculuk kariyerine toplamda 84 tane dizi ve film sıkıştırabilmeyi başarmıştır. Forrest Gump filminde ise başrol olan Forrest Gump karakterine hayat vermektedir. Ortalama IQ olan 75’in altında bir IQ’su olan Forrest Gump bir yandan tarihin önemli karakterleri ile tanışırken de bir yandan kendisini oldukça sevdirir. Vietnam Savaşı’na dahi giden Forrest, oldukça atletik bir yapıya sahiptir. İşte bu yüzden “Run Forrest, Run!”
Robin Wright “Jennifer Curran”
Asıl adı Robin Virginia Gayle Wright olan güzel oyuncu 8 Nisan 1966 tarihinde Amerika’nın Dallas şehrinde dünyaya gelmiştir. 38 yıllık bir oyunculuk kariyerine sahip olan Robin Wright, bu süre içerisinde toplamda 39 tane dizi – filmde oynamıştır. Forrest Gump dizisinde Jenny Curran rolüyle karşımıza çıkan başarılı oyuncu, Forrest’ın ilk görüşte âşık olduğu bir karakter olarak dikkat çekmektedir. Her ne kadar gençliğini o dönemin popüler akımı olan Hippilik ile mahvetmiş olsa da yetişkinlik döneminde kendisini bir şekilde dizginlemeyi öğrenecek ve Forrest ile iyi bir hayat yaşamayı o da isteyecektir.
Gary Sinise “Teğmen Dan Taylor”
Forrest Gump filminde Forrest’ın Vietnam Savaşı esnasında hayatını kurtardığı Teğmen Dan Taylor rolüne hayat vermektedir. 17 Mart 1955 tarihinde doğan Gary Alan Sinise 41 yıllık oyuncu kariyerine toplamda 31 tane dizi – film sığdırabilmeyi başarmıştır.

Forrest Gump Merak Edilenler
Filmin Adı: Forrest Gump
Yönetmen: Robert Zemeckis
Yapımcı: Wendy Finerman, Steve Starkey ve Charles Newirth
Senarist: Winston Groom ve Eric Roth
Eser: Winston Groom’un Forrest Gump Adlı Kitabı
Film Müzikleri: Alan Silvestri
Dağıtıcı Şirket: Paramount Pictures
Filmin Türü: Romantik, Dram ve Komedi
Vizyon Tarihi: 6 Temmuz 1994 (ABD) – 11 Kasım 1994 (Türkiye)
Ülke: ABD
Dil: İngilizce
Filmin Süresi: 8,8
Bütçe:
Hasılat:
IMDB:

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın