332 Görüntülenme
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
7.9 IMDB Puanı

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

(Harry Potter and the Prisoner of Azkaban)
Yönetmen
Senaryo J.K. Rowling, Steve Kloves
Ödüller 2 Oscar Adaylığı. 17 ödül & 53 adaylık. total
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Konusu ve Oyuncuları

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filmi aynı isimli kitaptan uyarlanma ve 2004 yılında sinema salonlarında yerini almış olan bir Harry Potter devam filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlk iki filmin aksine bu kez yönetmenlik koltuğunda Alfonso Cuaron’u gördüğümüz filmlerde daha karanlık bir tonun yavaş yavaş Harry Potter dünyasına giriş yaptığını görüyoruz. Başrollerinde Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint isimlerinin yer aldığı film her anlamda dünyanın kapılarını farklılıklara açan ve büyü evrenini daha da genişleten bir film olarak karşımıza çıkmaktadır.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Konusu

Sevilen kahramanımız Harry Potter bu kez Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filmi ile tekrardan vizyondaki yerini almaktadır. Bu filmde ise Harry daha karanlık bir dünyaya yavaştan giriş yapmaktadır. Vernon amcanın kız kardeşine büyü yaparak evden kaçmak zorunda kalan Harry Potter, bunun için herhangi bir ceza almaz. Normalde okul dışında büyü yapmak yasak olsa da Harry’nin herhangi bir ceza almaması garibine gider. Bu esnada ise Lord Voldemort’un en yakın yardımcılarından birisi olan Sirius Black’in Azkaban Hapishanesinden kaçtığı öğrenilir ve Sirius Black’in amacı ise Karanlık Lord’un yarım bıraktığı Harry’i öldürme işini tamamlamaktır. Bir yandan da okula yeni dâhil olan Profesör Lupin de garip davranmaktadır. Keşfedilmeyi bekleyen birçok sırla birlikte başlayan 3. Filmimiz Harry Potter tonunun ilk defa değişmeye başladığı ve karanlık bir hal aldığı filmdir.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Oyuncular ve Karakterleri

İki yeni karakterler başladığımız Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde daha karanlık bir ton bulunmaktadır. Bunun yanında karakterlerimiz ilk defa bu denli zorlayıcı bir durumda kalmıştır.
Rupert Grint
24 Ağustos 1988 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen oyuncu Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filmi dâhil toplam 8 filmde Harry Potter’ın en yakın iki arkadaşından bir tanesi olan Ron Weasley karakterini canlandırmaktadır.
Michael Gambon
2. film sonrasında vefat eden Richard Harris yerine Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde Albus Dumbledore rolünü canlandırmıştır. 19 Ekim 1940 yılında İrlanda’nın Dublin şehrinde dünyaya gelen başarılı tiyatrocu Albus Dumbledore karakterine bambaşka bir hava katmıştır.
Garry Oldman
21 Mart 1958 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen başarılı oyuncu Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminde okyanusun ortasında bir hapishane olan Azkaban’dan kaçmayı başarmış ve Lord Voldemort’un en yakın yardımcılarından bir tanesi olarak bilinen Sirius Black karakterini ilk defa canlandırmıştır. Oscar ödülü bulunan başarılı yıldız oyuncu Sirius Black karakterini inanılmaz iyi bir şekilde canlandırmış ve bu sebepten ötürü de karakter oldukça sevilmiştir.


Harry Potter ve Azkaban Tutsağı Merak Edilenler

Filmin Adı: Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Yönetmen: Alfonso Cuaron
Senarist: J. K. Rowling ve Steve Kloves
Uyarlanan Eser: J. K. Rowling’in Aynı İsimli Kitabı
Yapımcı: Warner Bros.
Çıkış Tarihi: 31 Ağustos 2004
Ülke: ABD
Filmin Süresi: 2 Saat 22 Dakika
Filmin Türü: Çocuk, Fantastik, Macera, Gizem
Dil: İngilizce
Bütçe: 130 Milyon Dolar
Hasılat: 796 Milyon Dolar
IMDB: 7,9