628 Görüntülenme
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
7.5 IMDB Puanı

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

(Harry Potter and the Order of the Phoenix)
Yönetmen
Senaryo Michael Goldenberg, J.K. Rowling
Ödüller 2 BAFTA 17 wins & 47 nominations total.Nominated for 2 BAFTA 17 ödül & 47 Adaylık. total
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Konusu ve Oyuncuları

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, serinin en vurucu filmlerinden birisi olan 5. film 2007 yılında vizyona girmiştir. Yönetmenlik koltuğunda David Yates’in oturduğu Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı oyuncu kadrosunda Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson ve Gary Oldman gibi isimleri barındırmaktadır. J. K. Rowling’e göre serinin en iyi filmi olan bu başarılı uyarlama Harry Potter evreninde büyük bir ses getirmiştir.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Konusu

Hogwarts’ta 5. Yılına giren Harry Potter için yaz oldukça uzun ve yalnız geçmiştir. Yaz tatilinde uğradığı bir ruh emici saldırısında “Patronus” büyüsü yapmak zorunda kalan Harry, yasalar gereğince cezalandırılması gerekmektedir. Dumbledore sayesinde suçsuzluğu kanıtlanır ancak kendisini insanlar yalancı diye görmektedir. Bunun sebebi ise 4. Filmin sonunda dönen ve Cedric’i öldüren Lord Voldemort’un döndüğünü herkese söylemiş olmasıdır. Okul başlangıcı sırasında oldukça gergin olan Harry, arkadaşlarından da uzaklaşmaya başlar ve bunun sonucunda da ciddi bir yalnızlık kriziyle yüzleşir. Vaftiz babası olan Sirius Black’in Zümrüdüanka Yoldaşlığına katılmak ve Voldemort’a karşı savaşmak istemektedir. Serinin en vurucu filmlerinden birisi olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı oldukça sağlam bir hikâyeye sahiptir.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Oyuncuları

Oyunculuk anlamında zirve yapan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filmi hem bireysel anlamda hem de toplu anlamda müthiş bir oyunculuk yeteneği örneği olarak karşımıza çıkar. Bu filmde oynayan oyuncuları sizler için listeledik.
Daniel Radcliffe
4. filmin sonunda Voldemort ile yüzleşmesi ve ardından 5. Filmin yazında yalnız kalması yönünden aşırı duygusal ve zor bir dönem geçiren Harry Potter karakterine 5. Kez hayat veren genç oyuncu kendisine inanmayanlara karşı zorlu bir mücadeleye girdiği bir filmde mükemmel bir oyunculuk performansı göstermiştir.
Ralph Fiennes
Lord Voldemort’u canlandıran başarılı oyuncu 4. Filmden sonra ikinci kez bu karaktere hayat vermektedir. Müthiş bir oyunculuk örneği ortaya koyan Ralph Fiennes, Harry’nin baş düşmanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Harry’nin yalnızlığından faydalanan Karanlık Lord, ona gerçekten çok zor anlar yaşatmaktadır.
Imelda Staunton
Yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin hocası olan Dolores Umbridge’e hayat veren başarılı oyuncu, Sihir Bakanlığı tarafından görevlendirildiği ve Sihir Bakanlığı Harry’i yalancı ilan ettiği için Harry Potter’a karşı inanılmaz zorluklar yaşatmaktadır. Hem fiziksel anlamda hem de ruhani olarak Harry’ye zarar vermektedir.


Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı Hakkında Merak Edilenler

Film Adı: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Yönetmen: David Yates
Yapımcı: David Heyman ve David Barron
Senarist: J. K. Rowling ve Michael Goldenberg
Film Müziği: Nicholas Hooper ve John Williams
Uyarlanan Eser: J. K. Rowling’in Aynı İsimli Eserinden
Dağıtıcı Firma: Warner Bros.
Film Türü: Aile, Aksiyon, Macera, Fantastik
Çıkış Tarihi: 12 Temmuz 2007
Film Süresi: 2 Saat 18 Dakika
Ülke: ABD ve Birleşik Krallık
Dil: İngilizce
Bütçe: 150 Milyon Dolar
Hasılat: 939 Milyon Dolar