151 Görüntülenme
Doktor Uyku
7.3 IMDB Puanı

Doktor Uyku

(Doctor Sleep)
Yönetmen
Senaryo Mike Flanagan, Stephen King
Ödüller 9 ödül & 37 Adaylık.
Doktor Uyku Konusu ve Oyuncuları

Doktor Uyku, Mike Flanagan’ın kaleminden çıkan aynı zamanda da yönetmenliğini de üstlenmiş olduğu bir filmdir. Filmin dayanağı Stephen King’in 1977 tarihli The Shining adlı kitabının devamı mahiyetinde olup aynı adlı 2013 kitabına dayanmaktadır. The Shining 1980 film uyarlamasının doğrudan devamı olan film, olayların bir zaman sonra geçiyor olması ile birlikte 1977 romanın unsurları ile birleşmektedir. Bu filmde usta oyuncu Ewan McGregor, çocukluk travmasıyla mücadele eden ruhsal yeteneklere sahip bir adam rolünde yani Danny Torrance adlı bir karakter olarak başrolü oynuyor.

Doktor Uyku Konusu

Doktor Uyku, çocukluk travmalarında yaşayan Danny bunlarla uğraşmaktan yorgun düşmüş ve alkolik olmuştur. Danny, New Hampshire kasabasına, onun yanında duracak destek olacak bir gruba yerleşir ve “parlama” gücü sayesinde ölmek üzere olanlara huzur verebileceği bir bakım evi işine girer. Bunlar olurken Ameraka’nın her tarafındaki otoyollarda, True Knot adı altındaki topluluk huzur arayışındadır. Genellikle yaşlı ve zararsız görünen bu toplulukla ilgili gerçek ise çok korkunçtur. Danny, kendisine benzer olan kız ile psişik bir bağ kurduğunda, o grubun yetenekli olanlara hedef aldığını anlar. Bunlar yetenek sahibi çocukların işkence halinde ortaya çıkan “parıltı buharı’nı” içlerine çekerek yarı ölümsüz olmuşlardır. Danny şeytanlarla yüzleşecek ve onların ruhu için savaşa sürüklenecektir.

Doktor Uyku Oyuncuları

Oyuncuların tamamı bir birinden yetenekli ve tecrübeli olan Doktor Uyku filminin bazı oyuncularını sizler için derledik.
Ewan McGregor “Danny Torrance”, Parlayan olarak bilinen psişik gücü olan alkol bağımlısı bir adam rolündedir Ewan McGregor. Karakterin adı Danny Torrance’dir
Rebecca Ferguson “Şapkalı Gül”, Psişik güçlerde ki insanlardan beslenen True Knot grubunun lideri rolündedir “Rebecca Ferguson”. Karakterin adı Şapkalı Gül’dür.
Kyliegh Curran “Abra Stone”, parlayan bir kız olan Abra Stone karakterini canlandırıyordur Kyliegh Curran.
Carl Lumbly “Dick Halloran”, Overlook Hotel’in “parlayan” baş şefi olan Dick Halloran karakterini canlandırıyor Carl Lumbly.

Doktor Uyku Hakkında Merak Edilenler

ABD çıkışlı olan bu filmi incelediğimiz zaman IMDB puanından da görüldüğü üzere izlenmeye değer bir film olacaktır. Yönetmeni aynı zamanda kaleme alan isimdir. Doktor Uyku, Mike Flanaga’ın kalemiyle yazılmış ve yönetilmiş olan doğaüstü korku filmidir. Stephen King’in 1977 tarihli romanının devamı sayılabilecek 2013 romanına dayanmaktadır. Bu film orijinaldeki olaylardan 30-40 yıl sonra geçmektedir.
.
Filmin Adı: Doktor Uykuu
Filmin Türü: Doğaüstü, Korku, Gerilim, Fantastik
Yönetmen: Mike Flanagan
Yapım Yılı: 2019
Ülke: ABD
IMDB: 7.3/10
Süre: 152 dakika