278 Görüntülenme
Harry Potter ve Melez Prens
7.6 IMDB Puanı

Harry Potter ve Melez Prens

(Harry Potter and the Half-Blood Prince)
Yönetmen
Senaryo Steve Kloves, J.K. Rowling
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. 9 ödül & 39 adaylık. total
Harry Potter ve Melez Prens Konusu ve Oyuncuları

Harry Potter ve Melez Prens, birçok üzüntülü ana sahne olan ve serinin 6. Filmi olarak dikkat çeken 2008 yapımı bir filmidir. Yönetmenliğini David Yates’in üstlendiği ve yapım aşaması rahat bir yıl süren film yer yer IMAX teknolojisi kullanılarak yapılmıştır. Tom Felton, Alan Rickman, Michael Gambon, Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint gibi oyuncular yer almaktadır.

Harry Potter ve Melez Prens Konusu

Okulda altıncı yılı olan ve Sirius Black’in kaybından dolayı öfke, üzüntü karışık duygular hisseden Harry Potter tüm bu düşünceler içerisinde Hogwarts’a başlar. İnsanların son 2 yılda olan olaylardan dolayı Hogwarts’a ola güvenleri azalmıştır. Tesadüf eseri “Bu kitap Melez Prens’e aittir” tarzından bir yazının yazdığı not defteri görür. İçerisinde bitki bilime dair önemli notlar bulunmaktadır. Bir yandan Dumbedore’un yol arkadaşı ve yakın arkadaşı olan diğer yandan ise Lord Voldemort’a karşı bir şeyler yapmak isteyen arkadaşlarıyla birlikte olan bir Harry Potter dikkat çekmektedir. Serinin 6. Filmi olan Harry Potter ve Melez Prens kuşkusuz en keskin virajın alındığı en sert film olarak karşımıza çıkmaktadır. Oldukça hüzünlü bir hikâye olmasından dolayı Harry Potter ve Melez Prens kalbimde her zaman bambaşka bir yere sahip olacaktır.
Harry Potter ve Melez Prens Oyuncuları
Harry Potter gibi fantastik evrenlerde oyunculuklar çok büyük önem taşımaz. Genelde asıl önemli olan şey konunun nasıl işlediğidir. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki Harry Potter ve Melez Prens oyuncuları öyle harika bir oyunculuk gösteriyor ki bize her duyguyu hissettirmeyi başarıyorlar. Gelin birlikte inceleyelim
Evanna Lynch “Luna Lovegood”
Harry Potter ve Melez Prens filminde Luna Lovegood karakterine hayat veren oyuncumuz, oldukça ilginç bir rol üstlenmektedir. Biraz sorunlu ve oldukça garip bir kız gibi görünse de Luna aslında inanılmaz iyi bir karakterdir. 5. filmle birlikte aramıza giren Luna Lovegood 5. Filmden serinin son filmi olan 8. Filme kadar maceraya dahi olmuştur.
Helena Bonham Carter “Bellatrix Lestrange”
Harry Potter ve Melez Prens filminde karşımıza çıkan önemli isimlerden bir tanesi olan Bellatrix Lestrange karakterini canlandıran başarılı oyuncu seri boyunca gösterdiği başarılı performans sayesinde hafızalara kazınan bir karakter olmuştur. Karakterin o manyak yapısını inanılmaz bir şekilde yansıtan başarılı oyuncu bu sayede kötü bir karakterin nasıl canlandırılacağı konusunda adeta ders vermiştir.
Matthew Lewis “Neville Longbottom”
Kendi halinde ve içine kapanık bir insan olan Neville Longbottom karakterine hayat veren başarılı İngiliz oyuncu, zor bir karakterini canlandırmaktadır. Neville anne ve babasını zamanında Lord Voldemort sebebiyle kaybetmiş birisidir. Bu sebepten ötürü öksüz büyümüş ve oldukça içine kapanık bir karakter yapısına bürünmüştür. Harry Potter ve Melez Prens filminde ise yine aynı çizgiyi devam ettiren başarılı oyuncu 8 film boyuncu her zaman Harry’nin yanında yer almış ve her daim ona destek çıkıp korkmasına rağmen Lord Voldemort karşısında bulunmuştur.

Harry Potter ve Melez Prens Merak Edilenler

Filmin Adı: Harry Potter ve Melez Prens
Yapımcı: David Heyman ve David Barron
Senarist: Steve Kloves
Hikâye: J. K. Rowling’in Aynı İsimli Eserinden
Film Müzikleri: Nicholas Hooper ve John Williams
Dağıtıcı Şirket: Warner Bros.
Filmin Türü: Fantastik, Aksiyon ve Macera
Vizyon Tarihi: 15 Temmuz 2009
Ülke: Birleşik Krallık
Dil: İngilizce
Filmin Süresi: 2 Saat 33 Dakika
Bütçe: 250 Milyon Dolar
Hasılat: 934 Milyon Dolar
IMDB: 7,6