18 Görüntülenme
Harry Potter ve Ateş Kadehi
7.7 IMDB Puanı

Harry Potter ve Ateş Kadehi

(Harry Potter and the Goblet of Fire)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Steve Kloves, J.K. Rowling
Ödüller 1 Oscar Adaylığı. 13 ödül & 44 adaylık. total
Harry Potter ve Ateş Kadehi Konusu ve Oyuncuları

Harry Potter ve Ateş Kadehi filmi Harry Potter evrenindeki 4 numaralı film olarak geçmektedir. Oldukça ilgi çekici bir yapıya sahip olmasının yanında birbirinden çok farklı karakterler yer almaktadır. Evrenin ilerlemesi açısından oldukça önemli bir yapıya sahip olan bu filmin yönetmenliği Mike Newell tarafından yapılmış ve 2005 yılında vizyona girmiştir. Harry Potter ve Ateş Kadehi filminin başrollerinde Robert Pattinson, Daniel Radcliffe, Emma Watson ve Rupert Grint gibi yıldızlar bulunmaktadır.

Harry Potter ve Ateş Kadehi Konusu

Harry artık Hogwarts’taki 4. yılına başlıyordur. Yaz aylarını arkadaşlarıyla eğlenerek geçiren Harry’nin neler olacağına dair hiçbir fikri bulunmamaktadır. Yaz ayının sonuna doğru “Quidditch Dünya Kupası” finalini izleyene Harry, bu finalin ardından korkunç bir olay yaşar. Daha sonrasında Hogwarts yolunu tutan Harry ve arkadaşları en nitelikli büyücülük okullarının yarışması olan “Üç Büyücüler Turnuvası” na şahit olacaklardır. Yaşı tutmadığı için bu turnuvaya katılamayan ancak bir şekilde en nihayetinde bu turnuvaya giren ve finale doğru Lord Voldemort ile ilk defa yüzleşmek zorunda kalan Harry için çok zor bir yıl kendisini beklemektedir. Harry Potter ve Ateş Kadehi filmi ile Harry Potter yepyeni maceralarıyla bir kez daha karşımıza çıkıyor.

Harry Potter ve Ateş Kadehi Oyuncuları ve Karakterleri

Harry Potter ve Ateş Kadehi filmi hikâyenin işlenişi açısından oldukça önemli bir dönemeç noktası olarak görülür. Karanlık Lord’un dönüşü ve bunu kimsenin fark etmiyor oluşu bu filmin ana etkenini oluşturur. Ancak karakterler açısından herhangi bir ekleme bulunmamaktadır.
Robert Pattinson
13 Mayıs 1986 tarihinde İngiltere’nin Londra kentinde dünyaya gelen Robert Pattinson, Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde “Cedric Diggory” isimli karakteri canlandırmaktadır. Okulun en sevilen yüzlerinden bir tanesi olan Cedric, Üç Büyücüler Turnuvası’na Harry ile birlikte katılmıştır. Filmi izleyenler tarafından çok sevilmiştir.
Alan Rickman
Harry Potter ve Ateş Kadehi filmi dâhil Harry Potter evreninde toplamda 8 filmde yer alan ve Severus Snape gibi efsaneleşmiş bir karaktere hayat veren başarılı oyuncu 21 Şubat 1946 yılında İngiltere’de doğmuş ve 14 Ocak 2016 tarihinde vefat etmiştir. Severus Snape karakteri ile bu filmde de fazlasıyla dikkat çeken oldukça başarılı bir oyuncu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Daniel Radcliffe
23 Temmuz 1989 tarihinde İngiltere’nin Londra kentinde dünyaya gelen başarılı oyuncu tam 10 yıl ve 8 film boyunca Harry Potter karakterine hayat vermiştir. Harry Potter ve Ateş Kadehi filminde oldukça zorlu bir maceraya atılan başarılı İngiliz oyuncu oyunculuğu ile göz doldurmaktadır.

Harry Potter ve Ateş Kadehi Merak Edilenler

Filmin Adı: Harry Potter ve Ateş Kadehi
Orijinal İsim: Harry Potter and the Goblet of Fire
Yönetmen: Mike Newell
Senarist: J. K. Rowling ve Steve Kloves
Uyarlanan Eser: J. K. Rowling’in Aynı İsimli Kitabı
Yapımcı: Warner Bros. Picture
Çıkış Tarihi: 18 Kasım 2005
Filmin Süresi: 2 Saat 35 Dakika
Filmi Türü: Fantastik, Macera
Ülke: ABD
Dil: İngilizce
Filmin Bütçesi: 150 Milyon Dolar
Filmin Hasılatı: 896 Milyon Dolar