79 Görüntülenme
Amelie
8.3 IMDB Puanı

Amelie

(Amélie)
Senaryo Guillaume Laurant, Jean-Pierre Jeunet
Ödüller 5 Oscar Adaylığı. 59 ödül & 74 adaylık. total
Amelie Konusu

Annesini ve babasını henüz genç yaşında kaybeden Amelie isimli kadın, bu yaşadığı mutsuz olayların üzerine hayatını başka insanları mutlu etmeye adar. Sürekli olarak kendisini fark ettirmeden başka insanlara bir şekilde iyilik yapan adeta bir iyilik timsali olan Amelie, yaşama sevgiyle bakan, sürekli olarak hayat dolu bir yapıda bulunmaktadır. Her ne kadar başkalarının mutluluğu için devamlı olarak çabalıyor olsa da kendisi oldukça yalnızdır.

Amelie Oyuncuları ve Karakterleri

Fransız yapımı olan bu filmin oyuncu kadrosunda Amelie Poulain rolünde “Audrey Tautou” bulunuyor. Ona eşlik edenler Nino Quincampoix rolünde “Mathieu Kassor” , Raphael Pulain rolünde “Rufus” , Amandine Poulain rolünde “Lorella Cravotta” , Raymond Dufayel rolünde “Serge Merlin” , Gina rolünde “Clotilde Mollet” ve Lucien rolünde “Jamel Debbouze” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amelie Merak Edilenler

Modern çağın Polyanna veya Heidi uyarlaması olarak adlandırılabilecek olan Amelie filminin yönetmen koltuğunda Jean Pierre Jeunet otururken filmin senaryosunu Guillaume Laurant kaleme almıştır. Filmin orijinal ismi ise “Le fabuleux destin d’Amelie Poulain” olarak bilinmektedir.

Tür: Komedi, Romantik, Fantastik
Süre: 2 Saat 2 Dakika
IMDB: 8,3
Yıl: 2001