437 Görüntülenme
Tenet
7.3 IMDB Puanı

Tenet

(Tenet)
Senaryo Christopher Nolan
Ödüller 1 Oscar Kazandı. 49 ödül & 136 adaylık. total
Tenet 2020 Konusu ve Oyuncuları

Tenet, Christopher Nolan’ın kaleme aldığı ve yönetmenliğini yaptığı bir filmdir. Başrollerini John David Washington, Robert Pattinson ve Kenneth Branagh birlikte oynadığı filmde, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri ortak yapımı bir filmdir. İlk kez 26 Ağustos 2020 de; 70 farklı ülkede vizyona girdi. Hikayesi, Sator Karesi’ne dayanmaktadır. Eski Hristiyan kaynaklarında da yer almakta olan bunların en eski örnekleri Pampeli Harabeleri’nde bulunmuştur. Sator karesinin gizemi halen çözülememiştir. Tenet yayınlandığı haftanın sonunda 53 Milyon dolar elde ederek önemli bir başarıya imza atmıştır. Covid-19 olmasına rağmen elde edilen bu başarı da sektörün canlanmasında bir adım olmuştur.

Tenet Konusu

Tenet filminde dünyaya çok büyük bir tehlike geldiğinden ve dünyayı kurtarmak için savaşan bir kahramanın hikayesini ele alıyor. Gerçek zamanın çok ötesinde olağanüstü çağda bir yerde uluslararası bir görevi yerine getirmeye çalışıyor kahramanımız. Dünyayı kurtarabilmek için savaşı kazanmak zorunda. Üçüncü dünya savaşından daha büyük bir tehlikeden dünyamızı korumak için durdurmak zorundadır kahraman.

Tenet Oyuncu Kadrosu

Başrollerini John David Washington, Robert Pattinson ve Kenneth Branagh birlikte paylaştığı Tenet 2020 filminde birde yardımcı oyuncular dikkat çekmektedir. Filmde Dimple Kapadia, Aaron Taylor-Johnson, Clémence Poésy, Michael Caine de yardımcı karakter olarak oynamıştır.
“Neil” Canlandıran: Robert Pattinson
Tenet filminde Neil hakkında bir çok bilinmezlik vardır. Sator ve Kat’ın oğlu mu? Casusluk oyununda gizem dolu, iş tanımıyla birlikte gelecektir, ancak Neil, yalnızca kimliğini ve niyetlerini değil, o dönemi dahi gizleyerek casusluğu yeni bir evreye taşıyacaktır.
“Protagonist” Canlandıran: John David Washington
Protagonist yani kahraman, Tenet 2020 filminde dünyayı kurtarmak için savaşması dışında bir şey pek bilinmiyor. Kahramanımız, casusluğun alacakaranlık dünyasında, gerçek zamanın ötesinde ortaya çıkması gereken bir görevdedir. Tek kelimeyle süper savaş donanımlı adamdır o.
“Andrei Sator” Canlandıran: Kenneth Branagh
Hırsı ve vizyonu olan u karakter, hiçbir şeyi yolunda gitmeyen ve istediği hiçbir şeyi ele alamayan bir adamdır.

Tenet Merak Edilenler

2000’li yıllardayken en çok konuşulan yönetmenlerinden olan Christopher Nolan, pandemi sebebiyle birkaç kez ertelenen ve sonrasında sinema salonlarının biraz nefes alması için heyecanla beklediği “Tenet” filmini sonunda vizyona koydu. Pandemi kısıtlamaları olmasına rağmen çok iyi bir başarı sergilemiştir. Film 150 dakika olmasına rağmen, özellikler aksiyon seven kitleye harikalar yaratacaktır. Korona virüsün olmasına rağmen insanların sinema sektörüne olan umutlarını yeşertmiştir bu film.

Filmin adı: Tenet / Tenet 2020
Filmin Türü: Bilimkurgu
Yönetmen: Christopher Nolan
Yapım yılı: 26 Ağustos 2020 ve Ülke: ABD
IMDB: 7.3/10
Süre: 2s 30 dakika