141 Görüntülenme
Piyanist
8.5 IMDB Puanı

Piyanist

(The Pianist)
Yönetmen
Senaryo Ronald Harwood, Wladyslaw Szpilman
Ödüller 3 Oscar Kazandı. 57 ödül & 74 adaylık. total
Piyanist Konusu

Gerçek bir hayat hikâyesini konu alan Piyanist filminde İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bir olay tüm gerçekliği ile yansıtılmaktadır. O dönemde Polonya’da yaşayan ünlü bir Piyanist olan Wladyslaw Szpilman, Almanya’nın Polonya’yı işgali üzerine hayatı zindana dönecektir. Esir kampına gitmekten bir şekilde kurtulmayı başaran Szpilman, Varşova’nın kenar mahallelerinde bir yaşam mücadele vermeye başlayacaktır. Bu yaşam mücadelesi karşısında kahramanca duracak ve kaçma fırsatı geldiğinde ise başkente sığınarak burada gelen bir yardım sayesinde umudunu korumaya devam edecektir.

Piyanist Oyuncuları ve Karakterleri

Dünyaca ünlü bir Piyanist olmasına rağmen İkinci Dünya Savaşı’nda yaşam mücadelesi vermek zorunda kalan Wladyslaw Szpilman rolünde “Adrien Brody” bulunuyor. Ona bu filmde eşlik eden oyuncular arasında babası rolüyle “Frank Finlay” , Dorota rolüyle “Emilia Fox” , Henryk rolünde “Ed Stoppard” , annesi rolünde “Maureen Lipman” ve Halina rolünde “Jessica Kate Meyer” bulunuyor.

Piyanist Merak Edilenler

Yönetmenlik koltuğunda Roman Polanski’nin oturduğu Piyanist filminde senarist ekibinde Ronald Harwood ve Wladyslaw Szpilman yer alıyor. Meşhur “Üşüyorum” repliğiyle hafızalardan silinmeyen bu filmin orijinal ismi ise “The Pianist” olarak karşımıza çıkıyor.

Tür: Dram, Tarih, Biyografi, Savaş, Müzikal
Süre: 2 Saat 30 Dakika
IMDB: 8,5
Yıl: 2002


Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın