513 Görüntülenme
The Platform
7.0 IMDB Puanı

The Platform

(The Platform)
Senaryo David Desola, Pedro Rivero
Ödüller 12 ödül & 24 Adaylık.
The Platform Konusu ve Oyuncuları

The Platform, İspanyol yapımı bir gerilim filmi olarak karşımıza çıkmaktadır. İspanyolca adı “El Hoyo” yani “Delik” anlamına gelen bu filmin yönetmenliğini Galder Gaztelu – Urrutia yapmaktadır. 2019 yapımı bu filmin oyuncu kadrosunda ise Ivan Massague, Antonia San Juan ve Zorion Eguileor gibi isimler bulunmaktadır. Oldukça ilgi çekici ve bir o kadar da ilginç olan The Platform filmi yayınlandığı dönemde oldukça dikkat çekmiş bir yapımdır.

The Platform Konusu

Başrol oyuncumuz Goreng, dikey bir konuma sahip, ortasında boşluk ve kat sayısının tam olarak bilinmediği bir hapishanede gönüllü olarak kalmaya karar verir. Dikey Öz Yöntem Merkezi olarak adlandırılan bu hapishanede ortadaki boşluk kısmından her gün bir asansör inmektedir. Bu asansör dolu bir şekilde bırakılmakta ve odalarda bulunan tüm herkesin yiyebileceği şekilde doldurulmaktadır. Ancak üst katlarda değilsen alt katlardaysan aç kalmaya mahkûmsun demektir. Bu sistemde aç kalmamak için Goreng ve Trimagasi yiyeceğe ulaşmanın yollarını aramaktadır.

The Platform Oyuncuları

Filmdeki oyunculuk seviyesi oldukça yüksektir. Bunun en büyük sebebi ise karakterlerin birbirinden ilginç ve farklı bir havası olmasıyla alakalıdır. Biz de sizler için bu karakterleri listeledik.
Ivan Massague “Goreng”
Tam adı Ivan Massague Horta olan İspanyol oyuncu 4 Eylül 1976 tarihinde dünyaya gelmiştir. 16 yıllık film ve dizi kariyeri bulunan oyuncumuz toplamda 12 tane dizi – filmde oynamıştır. Farklı bir oyunculuk tarzı olduğu için The Platform filmine seçilmeyi başaran oyuncumuz bu filmde başrol görevini üstlenmektedir. 33. Katta uyanan Goreng karakterini canlandırmaktadır. Aç kaldığı için sistemi değiştirmek ve doğru olanı yapmak amacıyla hareket eden karakterimiz ilk oda arkadaşı olan Trimagasi ile bu doğrultuda çalışmaya karar verir.
Zorion Eguileor “Trimagasi”
The Platform filminde Goreng’in ilk oda arkadaşı olan Trimagasi karakterine hayat veren İspanyol oyuncu 15 Mart 1946 tarihinde dünyaya gelmiştir. Goreng gelene kadar sistemde bir şekilde hayatta kalan Trimagasi, Goreng’in gelişiyle birlikte yemek bulmak adına onula hareket etmeye başlayacaktır.

The Platform Merak Edilenler

Filmin Adı: The Platform
Yönetmen: Galder Gaztelu -Urrutia
Yapımcı: Carlos Juarez
Senarist: David Resola ve Pedro Rivero
Eser: Yok
Film Müzikleri: Aranzazu Calleja
Dağıtıcı Şirket: Netflix
Filmin Türü: Bilimkurgu ve Korku
Vizyon Tarihi: 27 Temmuz 2021
Ülke: İspanya
Dil: İspanyolca
Filmin Süresi: 1 Saat 34 Dakika
Bütçe: Bilinmiyor
Hasılat: Bilinmiyor
IMDB: 7,0

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın