87 Görüntülenme
Cesur Yürek
8.3 IMDB Puanı

Cesur Yürek

(Braveheart)
Kategori
Yönetmen
Senaryo Randall Wallace
Ödüller 5 Oscar Kazandı. 33 ödül & 34 adaylık. total
Cesur Yürek 1995”Braveheart” Konusu ve Oyuncuları

Yönetmen koltuğunda Mel Gibson’un oturduğu aynı zamanda başrol oyunculuğunu da üstlendiği Cesur Yürek 1995, Türkiye’de yıllar boyu adını silmemiş olup, sinemalarda yıllarca gösterimde kalmayı başarmıştır. Filmin ana konusu ise William Wallace’ın hayatının anlatılmasıdır. Filmin konusu ise hem tarihi hem de yarı kurgusal olması ile dikkat çekiyor. 1996 yılında 10 farklı alanda Oscar’a aday gösterilmiştir bu film. En iyi film, yapım, yönetim, efekt, makyaj ve görüntü yönetimi dallarında ödül almıştır. Mel Gibson başrol oyuncusudur.

Cesur Yürek 1995 “Braveheart” Konusu

Cesur Yürek 1995, William Wallace’ın yaşadığı büyük acılar sonrası İskoçya’ya yani memleketine geri dönecektir. William’ın memleketine geri dönmesindeki amacı çiftçilik yaparak sakin ve sıradan bir hayat sürmek istemesidir. Çocukluk aşkıyla karşılaşacağından ve bu sebeple kendisini dipsiz kuyuya iteceğinden haberdar değildir. William’ın çocukluk aşkı olan kadının adı Murron’dur. Bir gün İngiliz askerleri Murron’a tecavüz etmeye kalkışacaklardır. Bu olay onun ölümüne sebebiyet verecektir.

Cesur Yürek 1995 Oyuncuları ve Karakterleri

Cesur Yürek, Mel Gibson’un ünlü İskoç halk kahramanı William Wallace’ı canlandırmaktadır. Aslına bakılırsa başrol oyuncusu olarak sadece William Wallace karakteri yani Mel Gibson oyuncusu bulunmaktadır.
Mel Gibson “William Wallce”
İskoçya’nın büyük bir kısmı İngilizler tarafından işgal altındayken William Wallace’in babası ve ağabey’i öldürülür. Wallace yıllar sonra İskoçya’ya dönecektir. Murron ile gizlice evlenirler. Günlerden bir gün kasabadaki İngiliz askerleri Murron’a tecavüz etmeye çalışırlar, Wallace kurtaracaktır. Daha sonra Murron kaçacaktır ve kaçarken yakalanacaktır. Kasabanın şerifi, herkesin önünde Murron’ın boğazını kesecektir. Wallace delirecektir ve kasabadaki bütün İskoçların yardımıyla İngilizleri yenecektir ve o şerifin boğazını kesecektir. Daha sonra İngiliz kalesine girerler ve kaleyi tamamen yakarlar.

Cesur Yürek 1995 Hakkında Merak Edilenler

Gerçek tarihten esinlendiği söylense bile, İngiliz tarihçi Elizabeth Ewan’a göre, Cesur Yürek 1995 filminin iyi bir senaryo olması için tarihi gerçekleri yok ettiğidir. Uzunbacaklı, Wallace'la aynı zamanda değil, ondan 2 yıl sonra ölmüştür. Bu ve buna benzer çok fazla tarihsel uyuşmazlıklar bulunmaktadır.
.
Filmin adı : Cesur Yürek 1995
Filmin Türü: Tarihi
Yönetmen: Mel Gibson
Yapım yılı: 1995 ve Ülke: ABD
IMDB: 8.4/10
Süre: 177 Dakika

Resimler 2

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın